• Spravodaj 2014/15

• 30.10.2014 23:59
        • Strašidelno-zábavné popoludnie.
        • Halloween v Podlaviciach

28.10. 2014 -v tento jesenný predprázdninový čas -sme sa rozhodli stráviť  strašidelno-zábavne.

V našej škole sa vyučuje anglický jazyk od 1. ročníka a interkultúrna výchova je súčasťou vzdelávania. Halloween je sviatok o ktorom sa žiaci učia v rámci ANJ najradšej, a tak už po niekoľkýkrát Žiacky parlament zorganizoval   halloweenský deň v škole.

Do školy prišli rytieri, kostlivci, bosorky, rôzne dobré aj zlé čarodejnice. Počas vyučovania sa neraz pani učiteľky zľakli,keď vstúpili do triedy a mali vyskúšať Batmana,či upírku. Naša  siedmacka  porota mala veľký problém-vybrať z každej triedy víťaza. Najviac sme sa však tešili na večer,keď nás čakal lampionový sprievod  na „Ceste odvahy“ po Podlaviciach . Nielen my,ale aj  ľudia,ktorých sme stretli prejavili poriadny kus odvahy,veď nebolo ľahké nezľaknúť sa tak vynikajúco zamaskovaých strašidiel. Skutočná párty však začala po návrate do školy, kde sme vyhodnotili naj-masky, veselo si zatancovali a hlavne stále sme sa usmievali. Tešíme sa, že prišli aj rodičia,ktorí sa nestačili čudovať ako sa vedia zabaviť prípravkári so siedmakmi,či prváci s bývalými žiakmi školy. Ďakujeme pani učiteľkám,ktoré nám pomohli a zabavili sa s nami.

Z HISTÓRIE HALLOWEENU

Vedeli ste, že Halloween má svoj pôvod v Európe? Oslavuje sa hlavne v západnom svete. Pôvod má v Írsku ako pohanský sviatok.

Koncom októbra ľudia už stovky rokov oslavujú rozličné sviatky. Kelti oslavovali “Samhain – sviatok mŕtvych, neživých”, v pohanských a kresťanských časoch signalizujúci koniec úrody a začiatok zimy. Začiatkom novembra sa Keltom zásoby zúžili a nastávala zlá doba. Obdobie chudoby sa začínalo prvým novembrovým dňom, v ten deň ľudia uctievali boha Anwinna. Ľudia verili, že v tej noci sa domov vracajú duše zomrelých, aby vyhľadávali príbuzných. Ľudia preto vydlabávali repy (nie tekvice, ako teraz), ktoré slúžili ako lampáše, posvietili teda “duchom” na cestu. Aby sa ochránili pred “zlými duchmi”, namaľovali si tváre.

Živí sa prezliekali do starých šiat a maľovali si tváre, aby do nich nevstúpili zlí duchovia. Tejto noci sa hovorilo Samhain. Približne v 8. storočí , kresťanská cirkev ustanovila 1. november “sviatkom všetkých svätých” (anglicky – All Saint’s Day) k ucteniu si pamiatky všetkých svätých. Počas týchto sviatkov sa konali omše, ktoré dostali názov Allhallowmas ( the mass of all Hallows – omša blahoslavených, svätých). Noc pred týmto sviatkom bola známa ako All Hallows Eve- (pred)večer všetkých svätých. Napokon, čo vyústilo k názvu HALLOWEEN.

Keď európsky osadníci (hlavne Írovia) prešli do Ameriky, objavili praktickú vec: tu rastúce v Európe neznáme dyne, ktoré boli väčšie a lepšie sa hodili pre vyrezávanie než repa používaná na starom kontinente.

Halloween nebol vždy radostným sviatkom. 31. október mal niekoľko názvov, niektorí ho nazývali diablovou nocou, pre iných to bola noc zla. Pre niektorých to bol deň šibalstiev, keď vystrájali iným ľuďom rôzne “žartíky”. Niektoré “srandy” neboli práve zábavné. Halloween sa postupne začal meniť na rodinný sviatok. Ľudia sa obliekali do rôznych kostýmov a chodili “strašiť” známych, konali sa rôzne prehliadky kostýmov, spoločenské stretnutia.

Prvé oficiálne mestské oslavy Halloweenu sa začali v 20.rokoch 20.storočia.
          Dnes si ľudia zdobia svoje domovy a pečú tekvicové koláče. Deti sa tešia, že sa prezlečú za strašidlá všetkého druhu a chodia od domu k domu so sloganom “TRICK OR TREAT”, čo znamená: “Obdarujte nás, lebo vám niečo vyvedieme”. Majiteľ domu väčšinou obdaruje deti sladkosťami a ovocím. V prípade, že majiteľ povie “trik”, môže počítať s nejakou nepríjemnosťouJ

Mirka a deti zo Žiackeho parlamentu                         Prezrite si naše veselé  halloweenské fotkyJ