• Spravodaj 2014/15

• Mikuláš v škole

• 06.01.2015 20:16
        • Ako našu školu navštívil Mikuláš so svojim sprievodom.
        •  Tento rok aj niečo z histórie:

Sviatok svätého Mikuláša je v súčasnosti spájaný s dátumom gregoriánskeho kalendára 6. novembra a s čižmičkami v oknách, v ktorých deti nachádzajú ráno sladkosti a iné darčeky. Mikuláša deti stretávajú aj v mestách, či školách a podľa tradície, tie poslušné budú obdarované.

Presná história tohto sviatku nie je známa, pretože na každom kúsku sveta, ľudia slávili tento sviatok po svojom. Najviac bol však oslavovaný v Rusku, a na tomto mieste sa tradícia spájala so snami. Dievčatá verili, že v túto noc v sne uvidia svojho budúceho manžela.

Je to však Cirkevný sviatok. Sv. Mikuláš sa narodil okolo r.270 pravdepodobne v Malej Ázii. Cely život bol povestný pre svoju dobročinnosť. Ľuďom pomáhal tak, aby ho pri tom nevideli. Od jeho životopiscov je známa epizóda, ako dal nepozorovane v noci 3 chudobným dievčatám peniaze na veno, aby sa mohli čestne vydať. Odtiaľ sa odvodzuje ľudový zvyk, že v noci pred sviatkom svätého Mikuláša sa dávajú deťom darčeky tak, aby nezbadali, kto im ich dáva. V podobe, v akej sa tieto rozprávania zachovali, ich možno zaradiť medzi legendy. Ako čas plynul, svätý Mikuláš sa trochu zmenil. Jeho červený biskupský plášť ľudia časom premenili za obyčajný červený, olemovaný bielou kožušinou. V rôznych krajinách má rozličné pomenovanie. Ale či už je to svätý Mikuláš, Santa Claus, ded Moroz, .. pre všetkých zostane navždy symbolom blížiacich sa Vianoc.

Tak sme aj my ostali verní tradícii a naši šikovní šiestaci v prezlečení za dobručkých anjelikov aj potvorských čertov v sprievode Mikuláša-Peťa putovali z triedy do triedy,aby za pesničku,či básničku rozdali sladkosti a navodili tak vianočnú atmosféru.

Dobro,štedrosť a vzájomná spolupatričnosť sa opäť vniesla z histórie do našich sŕdc....

....ďakujeme Mikuláš.

Mirka a deti zo ŽP