• Pl1245

• Čo sme už zvládli

•

Stretli sme sa lebo sme vnímaví členovia našej školy, aby sme sa stali ešte vnímavejší,  pretože každý z nás je výnimočný a vnímavý v inej oblasti. Pomocou rôznych aktivít a hier sme sa najskôr spoločne zoznámili. Pri zoznamovacej hre s názvom ,,Volám sa a mám rád...“ sme si okrem predstavenia sa, precvičili aj naše komunikačné schopnosti na pragmatickej úrovni. Do hry sme zapojili aj našu pamäť, keďže sme si mali zapamätať  kto má čo rád.  Túto hru sme hrali pomocou klbka, z ktorého nám vznikla pavučina dobrých vlastností  a aby sme sa z nej vymotali, bolo našou úlohou povedať,  aké  dve dobré vlastnosti má kamarát  oproti, čím sme si rozvíjali vnímanie hodnotenia osobnosti.

Hrou ,,Hádaj čo počuješ“ sme si rozvíjali svoj sluch, ktorý nám veľmi dobre poslúži aj na vyučovaní, hlavne počas výkladu  učiva pani učiteľky alebo pri písaní diktátov.  V súvislosti s touto hrou sme určovali aj smer zvuku rôznych hudobných nástrojov, ako  napr. rumba gule, činelky, triangel atď. Tieto hudobné nástroje sme opätovne využili aj pri hre rytmické pexeso, kde bolo našou úlohou rozdeliť slová na slabiky a priradiť k nim rytmický záznam.  Každý náš vnímavý člen má rád zvieratká a počítačové aplikácie a tak sme záľuby spojili a naše sluchové vnímanie sme si precvičovali pri práci s interaktívnou tabuľou a v detskom softvéry sme podľa zvuku určovali druh zvieratka.

Ďalšiu hru sme si zahrali ,, Som robot“, v ktorej sme si precvičili pravo-ľavú  a priestorovú orientáciu. V tejto hre bolo našou úlohou nájsť ukrytú vec (hračku, školskú pomôcku alebo cukrík) podľa inštrukcií kamaráta. Pracovali sme vo dvojiciach, kde sme si okrem vnímania  priestorovej orientácie rozvíjali aj spoluprácu v skupine.  Stihli sme si vypracovať  aj zopár pracovných listov so šípkami na smerovú orientáciu a orientáciu na ploche. Po cvičeniach realizovaných na krúžku by sme už mali byť zorientovaní...a po ceste do školy sa nestratíme

Ak by sa nám však niekedy stalo, že zablúdime, je vhodné aby sme vedeli opýtať sa na cestu a opísať situáciu, ktorá sa nám stala.  Na opis potrebujeme komunikačnú zručnosť, ktorú sme si precvičovali opisom obrázkov v hre Tik tak bum a taktiež tvorbou príbehov podľa obrázkov.  V škole je dôležité nie len komunikovať, počúvať čo nám hovoria, ale čítať s porozumením.  Čítanie s porozumením nám veľmi pomôže vo všetkých predmetoch a preto sme si túto schopnosť precvičovali na jednoduchej a veľmi peknej rozprávke o zvieratkách, ku ktorej sme si spoločne vytvorili divadlo.